Dneska to vezmeme trochu z praktického pohledu – mám pro vás pár rad, na co se připravit, pokud chcete s miminkem pracovat.
Domluvte se se zaměstnavatelem / klienty
Předpokládám, že každá nastávající maminka počítá s tím, že se jí změní priority a organizace času a nebude se moci věnovat práci v takové míře jako před narozením dítěte. Je pravděpodobné (ve většině případů téměř jisté), že v prvních měsících nejspíš nebudete pracovat ani 4 hodiny denně. A pokud ano, bude vás to pravděpodobně stát dost úsilí.
Domluvte se proto se svým zaměstnavatelem nebo klienty, jak bude vaše práce v prvopočátcích vypadat. Co jsou priority, které musíte zajistit, co je možné odložit nebo delegovat.
Co je vhodné zvážit?
- Jak rychle se chcete k práci vrátit (budete pracovat hned po návratu z porodnice nebo si dáte několik týdnů pauzu?)
- Kolik času budete chtít práci věnovat (upozorňuji, že váš odhad se může lišit od reality, a proto se raději držte v odhadech více při zemi)
- Které dny a časy budete pracovat (jestliže máte dopředu zajištěné pravidelné hlídání, seznamte s tím své klienty nebo zaměstnavatele)
Připravte si krizový plán
Domnívám se, že jedním z důvodů, proč chtějí maminky pracovat i po narození miminka, je, že nechtějí přijít o své místo. Přesto je nutné počítat s tím, že k nějakým změnám a delegaci nejspíš dojde. Je také vhodné připravit si krizový plán – tedy, co se bude dít, pokud vám dětátko skutečně nedovolí pracovat. A tím nechci nikoho strašit. Ale může se stát, že vás miminko bude první měsíce potřebovat na 100% a vy budete rády, když budete mít chvilku klidu pro sebe.
Doporučuji si proto připravit dvě varianty toho, co dělat v krizové situaci.
1) Určete si dopředu osobu, na kterou budete delegovat svou práci, v případě, že ji nebude stíhat.
2) Jestliže aktuálně nemáte možnost určit si, na koho budete svou práci delegovat, je vhodné mít do detailů sepsané, jaké činnosti děláte, v jakém čase, co to obnáší, připojit také návody, jak pracovat s různými aplikacemi a doplnit je o přístupy. Pokud by došlo ke krizi a musely jste vy nebo váš nadřízený najít někoho, na koho budete svou práci delegovat (nebo kdyby ji nárazově přebíral někdo z vašich kolegů), bude se vám to hodit.
Domluvte se s partnerem
Neméně důležité je domluvit se s partnerem, jak moc bude do péče o dítě zasvěcen, co bude mít na starosti, v jakých oblastech vás může zastoupit, abyste mohla pracovat. U každého jsou tyto možnosti jiné – někdo může chodit dříve z práce, vzít si home office, anebo v případě krize dovolenou. Jiní se můžou zapojit více, střídat se v péči o miminko. A znám i případy, kdy se manželé na rodičovské vystřídali.
Zajistěte si hlídání
Pokud máte hlídací babičky, tetičky nebo kamarádky, je to fajn. V případě, že vám může pravidelně někdo vzít miminko v kočárku na procházku a vy získáte dvě hodiny na práci, je to paráda. Ne všichni ale tyto možnosti mají. Většina našich rodičů je ještě v produktivním věku, a na hlídání tak nemají moc prostoru. Pokud vám to vaše situace dovolí, můžete si zajistit paní na hlídání nebo využít dětské skupiny. Já osobně třeba možnost hlídání v rámci příbuzenstva nemám, a tak jsem situaci řešila pomocí dětské skupiny.
Doporučení na závěr – nenechávejte po sobě resty
Tohle byl pro mě ke konci těhotenství vždy důležitý bod. Nechtěla jsem po sobě nechat nedodělanou práci nebo nějaký zmatek, ve kterém se sice já orientuje, ale někdo jiný by v tom jen těžko hledal řád. Proto jsem se snažila vždy každý úkol dotáhnout a poctivě si dělala zápis, které aktivity jsou rozpracované, v jakém stavu a co případně chybí. Tento seznam se může hodit nejen někomu, kdo bude dělat práci místo vás, ale i vám, pokud se budete k práci vracet po několikatýdenní pauze.